Paliwa i oleje

ponad rok temu  03.04.2018, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Zabija... silniki samochodów – nieoryginalny olej o kiepskiej jakości

Ostatnie dwa lata to również wzrost popularności oryginalnych olejów, to jest takich, których generalnym dostawcą jest koncern Volkswagen (produkowanych wyłącznie przez BP), stosowanych podczas przeglądów do silników samochodów marek: Volkswagen, Audi, Seat, Škoda czy Volkswagen Samochody Użytkowe. Niestety, duży popyt na dobre jakościowo oleje spowodował również pojawienie się na rynku podmiotów produkujących i sprzedających oleje, których opakowania tylko przypominają oryginalne. 
Pracownicy niezależnych warsztatów samochodowych zaopatrujących się w części zamienne i płyny eksploatacyjne u autoryzowanych partnerów marek koncernu Volkswagen sygnalizują, że nieoryginalne oleje trafiają do nich na dwa sposoby. Zdarza się, że sami klienci – przekonani o oryginalności produktu – przywożą olej zakupiony w hurtowniach lub na aukcjach internetowych za stosunkowo niską cenę. Pojawiają się też sytuacje obwoźnej sprzedaży nieoryginalnych produktów bezpośrednio w warsztatach z pominięciem oficjalnej i ustrukturyzowanej procedury. 
Większość mechaników bez większego problemu rozróżni oryginalne opakowanie oleju od nieoryginalnego. Należy jednak zauważyć, że producenci/dostawcy takich olejów próbują wzorować się na oryginałach, stosując opakowania o analogicznej pojemności jak te, które używane są w olejach koncernu Volkswagen (1 l lub 5 l). Trzeba pamiętać, że oryginalne produkty nigdy nie będą sprzedawane w metalowych puszkach – w sprzedaży występują wyłącznie w plastikowych butelkach. Tym głównie odróżniają się oleje oryginalne od nieoryginalnych. Inne „zapożyczenia” to nazwy, czcionki czy motywy graficzne.
Korzystanie przez warsztat z nieoryginalnych olejów, jeśli są one gorszej jakości niż oryginalne, a których opakowania przypominają oryginalne, oraz z kiepskiej jakości części zamiennych (zwracamy uwagę, by dokładnie przyglądać się częściom wymienianym podczas przeglądów, np. filtrom, które wyjątkowo upodobali sobie producenci nieoryginalnych części) skutkuje ryzykiem szybszych i częstszych awarii samochodów i pogorszeniem bezpieczeństwa na drodze. Stosowanie takich części i olejów podważa też profesjonalizm serwisu, z czym w konsekwencji wiąże się niezadowolenie klientów. Z tego też względu szczególną wagę należy przykładać do dostawców, od których pozyskuje się części zamienne i płyny eksploatacyjne do warsztatu. 
W Polsce działa 10 wyspecjalizowanych Centrów NORA (ich dokładne lokalizacje można sprawdzić na stronie 
programnora.pl/maps.html), zajmujących się bezpośrednią obsługą niezależnych warsztatów samochodowych. Olej i części zamienne nabywane w ramach systemu NORA mają gwarancję oryginalności. Podobnie jest w przypadku zakupów u autoryzowanych partnerów serwisowych grupy Volkswagen w Polsce. Do nich też warto się zwrócić ze wszelkimi wątpliwościami dotyczącymi oryginalności produktów. 
Każdorazowe informowanie przez niezależny warsztat klientów o zastosowaniu w ich samochodach oryginalnego oleju koncernu Volkswagen spowoduje wzrost obrotów i zaufania użytkowników pojazdów do tego serwisu. W ostatnim czasie Volkswagen Group Polska Sp. z o.o. uruchomiła stronę spytajmechanika.pl, na której klienci warsztatów mogą dowiedzieć się więcej o nieoryginalnych olejach. Po 5 kwietnia 2018 r. rusza strona nieoryginalnyolejzabija.pl, na której prócz bardziej szczegółowych informacji dotyczących olejów będzie można przez specjalny formularz przekazać wszelkie sygnały o olejach silnikowych i częściach samochodowych, które wywołują u nabywających wątpliwości co do ich pochodzenia, jakości, oznaczenia itp.

Dowiedz się więcej na: spytajmechanika.pl

Dowiedz się więcej na: nieoryginalnyolejzabija.pl

B1 - prenumerata NW podstrony

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony