Paliwa i oleje

ponad rok temu  16.10.2017, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

Wpływ filtrów powietrza na pracę silnika

Dlaczego filtry powietrza odgrywają tak ważną rolę w pojazdach transportowych? Ponieważ wraz z powietrzem zatrzymują aż 2,4 kg zanieczyszczeń, które mogą się dostać do silnika.

Samochód ciężarowy, który przy średniej prędkości 50 km/h pokona dystans 100 tys. km, zużywa 2,4 mln m3 powietrza. W przypadku braku filtra lub jego uszkodzenia do silnika może się przedostać średnio 2,4 kg zanieczyszczeń.
Podczas niedostatecznej filtracji powietrza cząsteczki pyłu przedostają się do silnika i częściowo także do oleju. Wraz z olejem trafiają do szczelin pomiędzy gładzią cylindrów, łożyskami korbowodów, tłokami i pierścieniami tłoka, co powoduje szybsze zużycie elementów konstrukcyjnych. Drobne zanieczyszczenia odkładają się też na przepływomierzu, znajdującym się za filtrem po stronie oczyszczonego powietrza. Urządzenie to odpowiada za dozowanie doprowadzanej do silnika, określonej ilości paliwa. Jeśli sygnał przepływomierza będzie zakłócony, zwiększy się moc silnika, a tym samym wzrośnie zużycie paliwa.
Aby temu zapobiec, warto stosować filtry o najwyższych parametrach filtracyjnych. Takie kryteria spełniają wyroby produkowane przez PZL Sędziszów, które charakteryzują się najwyższą chłonnością i skutecznością. Filtry te pochłaniają ponad 4 kg pyłu z powietrza, podczas gdy norma wynosi ok. 2 kg. Dzięki temu osiągają aż 99,95% skuteczności. Okres ich eksploatacji również jest dłuższy niż zalecany przez producenta.
Aby uzyskać tak wysoką chłonność, PZL Sędziszów stosuje papiery filtracyjne wiodących europejskich producentów. Dodatkowo, specjalna technologia plisowania, polegająca na równomiernym rozłożeniu plis i wyraźnych zatłoczeniach, zapobiega przywieraniu do siebie sąsiednich plis. Dzięki temu filtracja odbywa się całą powierzchnią medium filtracyjnego, która po rozłożeniu osiąga nawet 14 m2. Przy tak dużej powierzchni mogą wystąpić deformacje plis. Aby temu przeciwdziałać, PZL Sędziszów stosuje specjalne strużki kleju, które stabilizują medium filtracyjne.
Do produkcji wykorzystywane są materiały o ściśle określonej przepustowości powietrza i rodzaju impregnacji. Specjalnie dobrane mieszaniny włókien celulozowych są impregnowane żywicami fenolowymi i epoksydowymi. Obecnie standardem w produkcji filtrów powietrza PZL Sędziszów jest stosowanie drugiego wkładu, tzw. bezpiecznika, który zabezpiecza układ zasilania powietrzem w przypadku uszkodzenia wkładu głównego i chroni przed dostawaniem się pyłów do układu w czasie wymiany filtra. Ze względu na niebezpieczeństwo cofnięcia się płomienia przy niewłaściwie ustawionym kącie wyprzedzania zapłonu w filtrach tych stosowany jest specjalny, samogasnący materiał filtracyjny typu flame retardant.

B1 - prenumerata NW podstrony

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony