Lakiernictwo i blacharstwo

ponad rok temu  15.01.2018, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Szkolenie nie tylko stacjonarne

Coraz większą popularnością cieszą się szkolenia mobilne

Widząc nowy kolor, który rzuca się w oczy, wielu lakierników szuka informacji, z jakich warstw się składa i jak przebiega proces jego aplikacji. Nowe trendy wymuszają na nas ciągłe doszkalanie, ale skąd brać te najpotrzebniejsze informacje? Od naszej edukacji trochę czasu już minęło, wielu z nas uczyło się od mistrza, mając całkiem inne wykształcenie.

Niestety nasz system edukacji nie jest idealny, często brakuje godzin praktyki dla adeptów zawodu lakiernika. Liczba szkół zawodowych też jest znacznie mniejsza niż kiedyś, więc ciężko o odpowiednią wiedzę. Z pomocą przychodzi internet, oferujący nie zawsze pełne i sprawdzone informacje, ale na pewno najszybciej można je tu znaleźć. Może zatem będą one w jakiejś książce? Na pewno znajdziemy na rynku kilka publikacji oferujących podstawową wiedzę, ale z tą bardziej zaawansowaną już ciężko. Dlatego wielu z nas szuka informacji na blogach czy w innych miejscach, gdzie można spotkać ludzi z branży i wymienić się doświadczeniami.
Solidną dawkę przydatnych informacji dają szkolenia prowadzone w centrach szkoleniowych i mobilnie, w terenie. Ostatnio możemy zaobserwować ciekawy trend, jakim jest wzrastające zainteresowanie szkoleniami z zakresu lakiernictwa i kolorystyki, kolorymetrii. Na pewno jest to związane z ciągle rosnącym zapotrzebowaniem na doświadczonych i dobrze wykwalifikowanych pracowników.
Istnieje wiele możliwości poprawienia swojego warsztatu, a jedną z najlepszych są szkolenia mobilne, które cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki naszemu mobilnemu centrum szkoleniowemu, które podróżuje po całej Polsce, możliwa jest edukacja w miejscu pracy. Takie szkolenia cieszą się ogromnym zainteresowaniem z oczywistego powodu, jakim jest czas i miejsce. Wielu lakierników po prostu nie ma czasu, by opuścić miejsce pracy na kilka dni. Mobilne centrum szkoleniowe potrafi zgromadzić osoby z okolicy, które się znają, co prowadzi do konwersacji praktyków, a ta jest najbardziej twórczym elementem takich spotkań. Każde szkolenie jest dopasowane do uczestników, oprócz technika lakiernika można na nich spotkać kolorystę, który na co dzień pracuje przy doborze koloru i wprowadzi w tajniki kolorymetrii.
Osobom mającym więcej czasu polecam szkolenia stacjonarne, gdzie można zdobyć gruntowną wiedzę podstawową i zaawansowaną, zależnie od potrzeb uczestników. Wiele osób biorących udział w takich szkoleniach to hobbyści, którzy w garażach pracują nad samochodem swojego życia. Zwykle ich wiedza pochodzi z internetu, gdzie jest wiele niepotwierdzonych, niesprawdzonych informacji. Dzięki takiej formie edukacji można poprzez praktykę poznać zasady lakierowania i doboru kolorów. Takie szkolenia są idealne dla osób chcących wzbogacić swoją wiedzę, a może nawet w przyszłości przekwalifikować się, by pracować jako lakiernik.
Wielu może dziwić wzrastające zainteresowanie szkoleniami dla kolorystów – przecież dobór koloru samochodu to kaszka z mleczkiem. Wybieramy odpowiedni kolor samochodu z tabliczki znamionowej i po krótkim czasie nasze oko cieszy świeży lakier, idealnie pasujący do reszty samochodu. Tak się może wydawać, tymczasem jest to „grubszy” temat. Na początku należy uwzględnić, że kolory zmieniają swoją barwę pod wpływem słońca. Z zamkniętymi oczyma możemy wskazać dwa kolory, które są kłopotliwe w utrzymaniu, to żółty i czerwony. Kolejną trudność stanowi fakt, że auta niejednokrotnie są przemalowane i mają kilka różnych odcieni. Odcienie te są umiejętnie zamaskowane przez tzw. cieniowanie, więc właściwy dobór koloru do jednej części auta wcale nie gwarantuje dobrego efektu dla części pozostałych.
Na szkoleniach mobilnych czy stacjonarnych jesteśmy w stanie rozwiać największe wątpliwości i podpowiedzieć, jak przyspieszyć prace, bo w końcu czas to pieniądz. Obecnie widać tendencje do automatyzacji doboru koloru przez stosowanie spektrofotometrów. Niestety ta metoda nie jest doskonała i nie sprawdza się w przypadku lakierów trójwarstwowych. W takich przypadkach niezbędna jest pomoc kolorystów, których nie zastąpi żaden spektrofotometr – wszak to oni tworzą bazy danych dla urządzenia.

Jakub Tomaszewski, specjalista 
ds. receptur i kolorysta, Multichem Sp. z o.o., producent lakierów marki Profix

B1 - prenumerata NW podstrony

GALERIA ZDJĘĆ

Ostatnio możemy zaobserwować ciekawy trend, jakim jest wzrastające zainteresowanie szkoleniami z zakresu lakiernictwa i kolorystyki, kolorymetrii

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony