Warto wiedzieć

ponad rok temu  21.07.2017, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

Samochody z usterkami wracają do dilerów

fot. Bartłomiej Ryś

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o kilka akcjach naprawczych. Dotyczą one samochodów osobowych Renault, BMW, Mercedes, Volvo, Toyota, a także motocykli Ducati i KTM. Czego dotyczą wykryte usterki? W jednym z przypadków zachodzi nawet ryzyko zapalenia się paliwa...

Renault Polska informuje, że w samochodach marki Dacia Duster, wyposażonych w podwójny (dwutonowy) sygnał dźwiękowy, wyprodukowanych w fabryce w Pitesti (Rumunia) od początku produkcji do 25.05.2017 r., z powodu niedostosowania wiązki elektrycznej zasilającej sygnał dźwiękowy do przepływu prądu o wartości 8 A, pobieranego przez sygnał dźwiękowy istnieje ryzyko braku funkcji sygnału dźwiękowego i/lub możliwość pojawienia się dymu z instalacji elektrycznej w okolicy włącznika sygnału dźwiękowego na kierownicy, ponadto w niektórych przypadkach zachodzi możliwość nie zadziałania poduszki powietrznej kierowcy w trakcie ewentualnego zderzenia. Przedsiębiorca zadeklarował, że właściciele samochodów zostaną powiadomieni listami poleconymi o możliwości wystąpienia usterki oraz zaproszeni do autoryzowanych serwisów w celu modyfikacja wiązki elektrycznej zasilającej sygnał dźwiękowy.

Toyota Motor Poland informuje, że w samochodach marki Toyota Proace, wyprodukowanych we Francji od 03.03.2016 r. do 25.03.2017 r., istnieje możliwość, nieprawidłowego przykręcenia wspornika podtrzymującego sprężarkę układu klimatyzacji, co może skutkować jego odłączeniem się podczas jazdy. W takiej sytuacji sprężarka układu klimatyzacji może rozłączyć się z pojazdem i wypaść na drogę. Przedsiębiorca zadeklarował, że właściciele objętych kampanią samochodów będą listownie zapraszani do Autoryzowanych Stacji Obsługi, w celu dokręcenia śrub mocowania wspornika podtrzymującego sprężarkę układu klimatyzacji.

Mercedes-Benz Polska poinformował, że w 4 samochodach marki Fuso Canter TF, TD Euro 5, z silnikiem 4P10, wyprodukowanych w Portugalii, przewody powrotne paliwa są źle zaprojektowane  do użytku z chemikaliami, farbami, mydłem lub tłuszczami, które są używane w zwykłych pracach przez firmy zabudowujące lub podczas mycia pojazdu. Chemikalia uszkadzają przewody, które puchną i stają się luźne  na połączeniach, a w konsekwencji może z nich wypływać paliwo. W najgorszym wypadku może dojść do zapalenia się paliwa. Właściciele samochodów zostaną poinformowani o prowadzonej kampanii i konieczności zgłoszenia się do punktu serwisowego, w celu wymiany przewodu powrotnego paliwa z wtryskiwaczy.

Renault Polska informuje, że w samochodach marki Renault, modele: Espace V, Kadjar, Talisman, Scenic IV oraz Megane IV, wyprodukowanych fabrykach w Douai (Francja), w Bursie (Turcja) oraz w Palencii (Hiszpania) od 20.09. do 30.11.2016 r., istnieje ryzyko niezadziałania kurtyny/kurtyn powietrznych bocznych w przypadku ewentualnego zderzenia bocznego. Przedsiębiorca zadeklarował, że właściciele samochodów zostaną powiadomieni listami poleconymi o możliwości wystąpienia usterki oraz zaproszeni do autoryzowanych serwisów w celu kontroli oraz, gdy będzie to konieczne, wymiany kurtyn powietrznych bocznych.

BMW Vertriebs GmbH Oddział w Polsce poinformował, że w samochodach marki BMW, modele: BMW  7xx (G11, G12), BMW 5xx (G30 , G31), wyprodukowanych w Niemczech, pedał hamulca może nie być prawidłowo podłączony do głównego cylindra hamulcowego, co może skutkować ciągłym włączeniem świateł hamowania. Przedsiębiorca zadeklarował, że skontaktuje się z właścicielami samochodów objętych kampanią oraz poinformuje o konieczności wizyty w warsztacie w celu dokonania stosownej naprawy.

Volvo Car Poland poinformował, że w samochodach marki Volvo XC90, z roku modelowego 2017, wyposażonych w 7 foteli, napinacz wstępny pasa bezpieczeństwa z prawej strony, w trzecim rzędzie siedzeń, mógł być wyprodukowany w sposób niezgodny z parametrami produkcyjnymi. Napinacz wstępny jest pirotechniczną częścią zespołu pasa bezpieczeństwa. Pomimo, że parametry produkcyjne napinacza mogą być nieprawidłowe, pas bezpieczeństwa będzie działał zgodnie z przeznaczeniem. Przedsiębiorca powiadomi właścicieli samochodów objętych akcją o konieczności zgłoszenia się do autoryzowanych serwisów (ASO) Volvo w celu wymiany pasa bezpieczeństwa z prawej strony, w trzecim rzędzie siedzeń.

General Motors Poland poinformował, że w samochodach marki OPEL ADAM, rok modelowy 2013-2017, wyprodukowanych w Niemczech, połączenie klejone stałego okna dachowego z nadwoziem może z biegiem czasu utracić swoje właściwości i nie będzie miało odpowiedniej wytrzymałości w całym okresie użytkowania pojazdu. W najgorszym przypadku może wówczas dojść do odłączenia dachu podczas jazdy. Przedsiębiorca zadeklarował, że właściciele samochodów zostaną powiadomieni listami poleconymi o możliwości wystąpienia usterki oraz zaproszeni do autoryzowanych serwisów w celu wykonania stosownej naprawy.

INTER CARS S.A. z siedzibą w Sadowej poinformował, że w motocyklach marki Ducati Multistrada 1200 Enduro, wszystkie wersje, wszystkie modele, rocznik modelowy 2016/2017, wyprodukowanych we Włoszech, podczas intensywnej eksploatacji terenowej motocykla poza drogami utwardzonymi (off-road) może dojść do pęknięcia lub nawet złamania się podstawy tylnego amortyzatora, co w konsekwencji może prowadzić do utraty stabilności i przewrócenia się motocykla. Przedsiębiorca zadeklarował, że właściciele pojazdów zostaną poinformowani o konieczności zgłoszenia się do autoryzowanego serwisu w celu dokonania stosownej naprawy.

KTM Central East Europe s.r.o. informuje, że w motocyklach marki KTM 125/390 Duke z początkowej partii produkcji roku modelowego 2017, może dojść do chwilowego wyłączenia reflektora LED. Przedsiębiorca zadeklarował, że właściciele motocykli zostali poinformowani pisemnie i poproszeni o niezwłoczny kontakt z autoryzowanym sprzedawcą KTM w celu aktualizacji oprogramowania.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony