Wyposażenie warsztatu

ponad rok temu  15.06.2018, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

Czyszczenie suchym lodem w motoryzacji

Ice Blaster znajduje zastosowanie również w motoryzacji

Firma Kärcher stworzyła urządzenie do czyszczenia form wtryskowych i maszyn znajdujących się na linii produkcyjnej. Ice Blaster nie tylko jest bezpieczny w zastosowaniu, nie powoduje przestojów linii produkcyjnej, usuwa także uporczywe zabrudzenia z zaschniętego oleju, tłuszczów, klejów, smarów, silikonu i różnego rodzaju osady.

Jak zapewnia producent, używanie Ice Blastera nie powoduje ścierania ani korozji czyszczonej powierzchni. Urządzenie sprawdzi się nie tylko w przemyśle tworzyw sztucznych, ale w całej branży produkcyjnej.
Czyszczenie suchym lodem ma wiele zalet. Szczególnie polecane jest w miejscach, w których czyszczenie wodą jest niedozwolone np. ze względu na możliwość korozji lub prawdopodobieństwo uszkodzenia układu elektronicznego przez zalanie wodą. Wykorzystanie suchego lodu jest przyjazne środowisku, ponieważ nie wymaga użycia środków chemicznych i nie generuje odpadów (jak ścierniwo przy piaskowaniu), gdyż jego cząsteczki ulegają sublimacji. Co ważne, granulki suchego lodu nie mają właściwości ściernych, więc nie rysują czyszczonej powierzchni ani jej nie uszkadzają.
Technologia ta doskonale sprawdzi się też przy czyszczeniu maszyn wykorzystywanych do produkcji elementów z różnego rodzaju tworzyw. Dzięki swoim właściwościom Ice Blaster minimalizuje przestoje na linii produkcyjnej przeznaczone na czyszczenie i konserwację maszyn.
Porównując technologię suchego lodu z piaskowaniem, zauważymy, że piaskowanie zajmuje o wiele więcej czasu, ponieważ nie może być przeprowadzane bezpośrednio na linii. Czyszczony element należy wymontować, następnie w nadającym się do tego obszarze dokonać piaskowania, osuszyć i wyczyścić z resztek ścierniwa, na koniec znów zamontować. Czyszczenie suchym lodem jest o wiele prostsze i wydajniejsze, gdyż nie wymaga rozbierania maszyn.
Jak działa ta technologia? Zużycie lodu i ciśnienie wahają się pomiędzy 30-120 kg/h i 0,2-1,6 MPa (od 2 do 16 barów). Strumień granulatu suchego lodu (CO2) rozpędza się do prędkości dźwięku, a następnie, gdy granulki o temperaturze -79°C uderzają w zabrudzoną powierzchnię, energia kinetyczna sprawia, że zabrudzenie zostaje wykruszone, powstają w nim pęknięcia. Następuje szok termiczny. Różnica temperatur sprawia, że zabrudzenia kurczą się, a szczeliny powstałe w wyniku uderzeń cząsteczek suchego lodu powiększają się. Na koniec cząsteczki wnikają w te szczeliny, gdzie następuje proces sublimacji (przechodzenia ze stanu stałego w gazowy), równocześnie zwiększając swoją objętość ok. 400 razy, co powoduje „wysadzenie” brudu.
Zastosowanie tego urządzenia jest szerokie i obejmuje różne gałęzie przemysłu. Przykładowo w przemyśle tworzyw sztucznych i opakowań nadaje się do usuwania sylikonu, gumy, farb, lakierów i innych silnie przylegających zabrudzeń z form wtryskowych i linii produkcyjnych.

B1 - prenumerata NW podstrony

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony